A króm – Chromium Picolinate – esszenciális nyomelem, mely számos vegyületben jelen van. Szüksége van rá az emberi szervezetnek a szénhidrát- és a zsíranyagcsere során. A mezőgazdasági kultúra mai állapota és a táplálkozási szokások miatt a felnőtt lakosság króm bevitele 20-40%-al csökkent, miközben ételekből csekély (kisebb, mint 3%) a felvétele. Az alacsonyabb zsírtartalmú ételek (teljes kiőrlésű gabonapelyhek, burgonya, szilva, sörélesztő, számos magvak) általában több krómot tartalmaznak, mint a zsíros ételek.
A Chromium Picolinate a legáltalánosabban elterjedt formula az étrend-kiegészítők között. A pikolinát gyártása során a triptofán nevű aminosavval alkot párt a krómmal, ezáltal a test sokkal jobb hatásfokkal képes felvenni. Krómhiányosoknál előfordulhat izgatottság, zavar lesz az aminosav-anyagcseréjükben, magas lesz a triglicerid- és a koleszterinszintjük.
- Részt vesz a makrotápanyagok normál anyagcseréjében – azaz a szénhidrát, fehérje és zsíranyagcserében.
- Hozzájárul a normál vércukorszint fenntartásához
A szénhidrát anyagcserérében való közreműködése miatt a cukorbetegeknek különösen figyelemmel kell lenni a megfelelő bevitelre.
Miért van szükség egyáltalán nyomelemekre?
Ez a leggyengébb láncszem elmélete. Lehet bármilyen erős egy lánc, ott fog elszakadni, ahol van egy gyenge szem. A táplálkozásra ez úgy vonatkozik, hogy ha van 100 tápanyag, aminek hiánya befolyásolhatja a szervezet működését, akkor hiába eszünk meg 99-et elegendő mennyiségben. Egyetlen tápanyag teljes hiánya éppen úgy hátrányosan befolyásolja a szervezet működését, mintha a felét sem ennénk meg.
Próbáljuk csak meg kivenni bármelyik vitamint, ásványi-anyagot vagy nyomelemet az étrendünkből. Előbb vagy utóbb valami nem fog optimálisan működni.
Van vagy 80 ismert nyomelem és ha az egyik teljesen eltűnik, vagy az arányok felborulnak, az hosszú távon nem előnyös.